کدوی طبی Cucurbita pepo subsp. pepo var. styriaca

عضو جدیدی از خانواده کدوها است که در اثر یک جهش طبیعی به وجود آمده است. خصوصیات ظاهری کدوی طبی تفاوت زیادی با کدوی معمولی (تنبل) دارد و مشخصترین آن پوست نداشتن دانه در کدوی طبی است.

کدوی طبی منبع غنی روغن با کیفیت بالا از نظر دارویی به حساب می آید. روغن دانۀ آن به رنگ سبز تیره است و بیش از 80 درصد اسیدهای چرب آن را انواع غیراشباع از قبیل لینولئیک اسید( 40 تا 60 درصد روغن) تشکیل میدهد.  روغن کدوی طبی همچنین غنی از ویتامین E به­ویژه گاما توکوفرول (تا 800 میکروگرم بر گرم روغن) و آلفا توکوفرول (تا 280 میکروگرم بر گرم روغن) است. به­علاوه، ویتامین A  و کاروتنوئیدهای مختلف به­ویژه لوتئین و بتاکاروتن در روغن کدوی طبی حضور دارند. این روغن سرشار از استرول­های گیاهی (4-5/3 میلی گرم بر گرم) می­باشد که دلتا7- استرول­ها (به­جای دلتا 5- استرول­ها در اغلب روغن­های گیاهی) بخش عمدۀ آن را تشکیل میدهند.  ترکیبات فنلی مختلف همچنین عناصر غذایی روی، آهن و غیره نیز در روغن کدوی طبی حضور دارند.

امروزه، روغن کدوی طبی در صنایع دارویی جهت درمان تورم خوشخیم پروستات (مراحل یک و دو) استفاده می­گردد و مطالعات بالینی متعدد تأثیر آن را اثبات کرده است. استرول­ها، به­ویژه گروه دلتا 7- استرول، نقش اساسی در اثرات دارویی روغن کدوی طبی دارد و علاوه بر اثرات ضدالتهابی، اثر مهارکنندگی بر فعالیت آنزیم 5 آلفا ردوکتاز نیز به­همراه دارد. در نتیجۀ مصرف آن، مقدار دی­هیدرو تستوسترون (DHT)  در بافت پروستات بیمار کاهش می­یابد و نهایتاً باعث برگشت پروستات به اندازۀ معمول خود می­شود. حضور دلتا7- استرول­ها در اثر مصرف روغن کدوی طبی در بافت پروستات تأیید شده است.

روغن کدوی طبی از طریق کاهش سطح دی هیدرو تستوسترون به داشتن موهای سالم نیز کمک می­کند. همچنین، این روغن با دارا بودن اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه و مقدار بالای استرول­های گیاهی میتواند با کاهش LDL (کلسترول بد) در خون، به سلامت قلب و عروق کمک نماید.